وسایل و تجهیزات قابل کنترل در هوشمند سازی ساختمان

تکنولوژی ساختمان هوشمند امکانات متنوع وگسترده ای در اختیار میگذارد که هر شخص نسبت به علاقه و سلیقه خود میتواند از تمامی یا تنها بخشی از آن بهرذه مند گردد . با کمک این تکنولوژی تمامی وسایل و تجهیزلات داخل ساختمان ، بر حسب خصوصیات محل و نیاز استفاده کننده گان ، توسط صفحه ای نمایش داده میشوند و از همانجا قابل کنترل و مدسیریت هستند . فلسفه اصلی تکنولوژی ساختمان هوشمند بر اساس محوریت بخشیدن به شخص استفاده کننده و نیازهای او پایه ریزی شده ، به درخواستهای امروز و آینده پاسخی ساده مناسب میدهد و قابلیت هماهنگ شدن با تکنولوژی های بعدی را داراست . در اینجا در مورد وسایل و تجهیزاتی در ساختمان توضیحاتی داده میشود که قابل کنتارل هستند.
روشنایی : در ساختمان هوشمند منابع نور اعم از چراغ سقفی ،دیواری ،رومیزی ، چراغهای رنگی تزئینی ، فلورسنت و لامپهایLED همگی به تفکیک یا گروهی قابل کننترل هستند . با این روش میتوان بدون نیاز به سرکشی به تمامی چراغها از وضعیت تک تک آنها اطلاع حاصل نمود و آنها را «روشن – خاموش » کرد.
سیستم ایمنی : ساختمان هوشمند قابلیت مدیریت سیستم دزدگیر ، دروبینهای مدار بسته و حسگر اثر انگشت(Biometric system)را داراست . از مزیتهای اصلی میتوان دقت بالا ، قابلیت کنترل از راه دور ، امکان ارسالSMSبرروی تلفن همراه ، منطقه بندی فضای تحت پوشش(Zone) و تشخیص دود و آب گرفتگی را نام برد.
در ، پنجره ، کرکره وسایه بان : (نصب شده در داخل یا خارج)و سایبان ها به سادکپگی قبا کنترل میباشند . هنگام ترک ساختمان با یک نگاه به صفحه نمایش از وضعیت باز و بسته بودن کلیه در و پنجره ها آگاه شوید . کنترل درها با استفاده از حسگر اثر انگشت و کارتهای مغناطیسی بصورت مرکزی ، علاوه بر ایجاد ایمنی بیشتر امکان طبقه بندی و زمان بندی دسترسی به ساختمان را بوجود می آورد.
سرگرمی خانگی«Home Entertainment» : در ساختمان هوشمند استفاده از آرشیو موسیقی و فیلم به طبع سلیقه شخصی و به تفکیک از هر اتاق امکان پذیر است . آرشیو موسیقی و فیلم شاملSound Box ، TV، Radio ، CD ، DVD و... که از آن در تمام اتاقهای ساختمان بدون نقل انتقال دستگاه و یا حتی CD وDVD مورد نظر استفاده میشود.

آیفون تصویری: با به صدا در آمدن آیفون ، تصویر مراجع در صورت تمایل فقط روی صفحه نمایش مورد نظر و یا روی کلیه صفحات نمایش منعکس میشود . همچنین هنگامی که ساکنین در ساختمان حور ندارند تصویر مراجع و زمان مراجعه ثبت شده و پس از بازگشت از آن مطلع خواهند شد.
سیستم آبیاری خودکار : آبیاری گل وگیاه ، تنظیم فواره و آبشارهای مصنوعی از طریق صفحه کنترل به سادگی قابل کنترل میباشند . همچنین ساختمان هوشمند میتواند کنترل ، آبیاری گل وگیاه در حیاط یا داخل ساختمان را به طور ودکار طبق برنامه ازپیش تعیین شده عهده دار شود.
برای مثال هر غروب در صورت پایین بودن رطوبت چمن از 33% سیستم آبیاری بشکل خود کار بکار میافتد.
کنترل تأسیسات استخر ، سونا ، جکوزی : در ساختمان هوشمند روشن کردن و تعیین حرارت سونا ، اطلاع یافتن از زمان رسیدن سونا به دمای مطلوب ، خودکار کردن تصفیه استخر و یا جکوزی همگی بسادگی امکان پذیر است.
سیستمهای ارتباطی (تلفن ، پیامگیر ، تلفن سانترال ، سرویسCaller ID وFax از ویژگیهای ساختمان هوسمند میباشند .همچنین در محیط تحت پوشش میتوان از تلفن تصویری(In-Hose Video telephony) استفاده کرد.

وسائل الکتریکی ساختمان : در ساختمان هوشمند ، امکان اطلاع یافتن از وضعیت کلیه وسائل الکتریکی و کنترل آنها وجود دارد . مثلاً پس از اتمام کار ماشین لباسشویی هشداری مبنی براتمام کار به اطلاع میرسد ، هنگام استفاده از جارو برقی با به صدا در آمدن زنگ تلفن یا آیفون جارو بصورت خودکار خاموش میشود . بدین صورت احتمال نشنیدن صدای زنگ تلفن هنگام کار با وسائل خانگی پر صدا یا بعلت زیاد بودن صدای موسیقی ، در ساختمان هوشمند عملا ً منتفی است .همچنین در صورت باز ماندن در یخچال به مصرف کننده اخطار لازم داده میشود.
چگونگی دسترسی و کنترل امکانات در ساختمان هوشمند صفحه کنترل مرکزی : با یک صفحه کنترل مرکزی شما قادر به کنترل هوشمند تمامیدستگاههای موجود در ساختمان و آگاهی از وضعیت کارکرد آنها هستید . صفحه نمایش مجهز به تکنولوژی لمسی (Touch Screen) است که به راحتی در استفاده در آن میافزاید و برای استفاده احتیاج به وسیله ورودی دیگری نمیباشد.
کنترل با استفاده از تمواج رادیویی : با استفاده از این تکنولوژی امکان کنترل ساختمان بصورت بی سیم (Wireless) وسیله کنترلی میتواند یکPDA Table Pc ، و یا یک Remote control ساده رادیویی باشد . مزیت اصلی استفاده ازRF نسبت بهIrDA (تکنولوژی بکار رفته در کنترل های تلویزیون ) کارکرد از مسافت طولانی تر و عدم نیاز به دید مستقیم است.
کنترل از راه دور : ساختمان هوشمند امکان اطلاع یافتن از وضعیت کنونی و کنترل ساختمان از راه دور را محیا میکند . شما میتوانید با استفاده ازSMS ، تلفن گویا(Call Center) و یا از طریق اینترنت از این امکان بهره مند شوید.
سناریو : سناریو به معنای انجام گروهی از کارها فقط با فشار دادن یک دکمه یا یک لمس برروی صفحه کنترل است . راحتی و سرعت در ایجاد فضای مناسب هدف اصلی استفاده از سناریوها می باشد.
اتوماسیون : ساختمان هوشمند برای ایجاد راحتی برای شما ، کنترل برخی از امور روزمره و تکراری را به دست گرفته و برای شما آسایش بیشتری به ارمغان می آورد . عملکرد خودکار سیستم میتوانتد شامل کارهای از پیش تعیین شده باشد یا با استفاده از سنسورهای دما ، نور، باد،
باران ، سنجش رطوبت وسنسور تشخیص حضور شخص و ..... شرایط را بورت بهینه تنظیم نموده و یا اخطارهای لازم رااعلام نماید.

چگونه مالکین و استفاده کنندگان از ساختمان در هزینه ها صرفه جویی میکنند ؟
وقتی که در مورد هزینه ساختمان سؤال میشود کلیه مهندسین معمار و مشاور قادر به محاسبه هزینه آن هستند . به هر حال قیمت واقعی ساختمان از روی حجم سرمایه و هزینه ساخت وراه اندازی آن محاسبه میشود که این هزینه ها شامل موواردزیر است:
1- ارزش ساخت
2- ارزش تجهیزات
3- ارزش سرمایه گذاری
4- ارزش فعالیت های اجرایی
همانطور که اشاره شد ، در نتیجه استفاده از سیستم مدیریت ساختمان ، کاهش هزینه بوسیله کاهش هزینه راه اندازی ساختمان بدست می آید یک سیستم مدیریت ساختمان هزینه ها را با استفاده از روشهای زیر کاهش میدهد:
برنامه ریزی آغاز و پایان : به چه دلیل تأسیسات ساختمان می بایست 24 ساعت در شبانه روز و 7 روز در هفته در زمستان و یا در مواقع غیر پر مصرف کار کنند در صورتیکه که سیستم مدیریت ساختمان میتواند از این امر جلوگیری کند.

مدل اقتصادی:
با استفاده از سیستم مدیریت ساختمان امکان این وجود دارد که به عنوان مثال وقتی دفتر کاری تعطیل می باشد با استفاده از این سیستم کلیه امکانات به حالت خاموش در آید.
و یا مثلا ٌ در هنگام خالی بودن محل کار اگر دما در حد 22 درجه سانتیگراد باشد به محض ورود افراد با استفاده از این سیستم میتوان دما را تا 28 درجه سانتیگراد افزایش داد.