دوربین های آی آر

در اينجا مطالب کلي درباره آموزش دوربين مدار بسته عنوان مي نماييم. به کليه دوربين ها که از نور مادون قرمز براي تشخيص تصاوير استفاده مي کنند دوربين هاي اينفرارد يا ir گفته مي شود. در دوربين هاي مداربسته از اين تکنولوژي بيشتر براي تشخيص تصاوير در تاريکي استفاده مي شود. معمولا تعدادي led در اطراف لنز اين دوربين ها نصب شده و بوسيله يک سنسور نور در تاريکي روشن مي شوند.

دوربين هاي اسپيددام چرخش

دوين هاي چرخشي يا speed dome و يا ptz به کليه دوربين هاي مداربسته گفته مي شود که قابليت چرخش دوربين در جاي خود بوسيله کنترل کننده يا اتوماتيک فراهم شده باشد. از اين دوربين ها بيشتر در مواقعي استفاده مي شود که نياز است که فرد تصاوير دوربين مداربسته را همزمان نظارت کند. از اينرو فرد مي تواند با استفاده از قابليت ptz سيستم هاي مداربسته ، دوربين را به هر جهت که مي خواهد بچرخاند و در هر جا که مي خواهد زوم کند. دوربين هاي اسپيد دام به دليل تعبيه شدن موتور روي آنها از قيمت بالاتري نسبت به ساير دوربين هاي مداربسته برخوردارند.

دوربين هاي ضد آب

دوربين مداربسته,انواع دوربين مداربسته,کاربردهاي دوربين مداربسته


به هر دوربين مداربسته که قاب آنها طوري طراحي شده باشد که از نفوذ آب به آن جلوگيري کند دوربين هاي ضد آب مي گويند. ممکن است خود لنز نيز ضد آب (واتر پروف) طراحي شود اما در بيشتر موارد اين قاب دوربين است که به عنوان ضد آب شناخته مي شود. دوربين هايي که بايد در فضاي باز استفاده شوند و يا به اصطلاح دوربين هاي out door مي بايست از قاب هاي ضد آب استفاده کنند.

دوربين هاي مخفي

دوربين مداربسته,انواع دوربين مداربسته,کاربردهاي دوربين مداربسته


دوربين هاي مداربسته مخفي مي توانند در هر شکل و اندازه وجود داشته باشند. از آنجا که استفاده از دوربين هاي مخفي کاملا ابتکاري مي باشد مي توان آنها را در هر جاي ممکن جاسازي کرد. انواع پيش ساخته آنها در قاب هاي مختلفي مثل قاب سيستم اطفاء يا قاب زنگ ، ساعت ديواري ، پريز برق موجود است. معمولا از دوربين هاي مينياتوري به عنوان دوربين هاي مخقي استفاده مي شود.

تجهيزات دوربين مداربسته
در اين بخش به معرفي و بررسي برخي از تجهيزات و لوازم جانبي دوربين هاي مداربسته مي پردازيم.

دوربين مداربسته,انواع دوربين مداربسته,کاربردهاي دوربين مداربسته

dvr چيست ؟
دستگاه ضبط تصاوير ديجيتال digital video recording که به اختصار dvr ناميده مي شود يک سيستم نظارت و کنترل بر دوربين هاي مداربسته آنالوگ است. اين سيستم قابليت هاي فرآواني را براي دوربين ها فرآهم مي کند. از ضبط تصاوير با فرمت هاي تصويري و کيفيت هاي مختلف تا قابليت هاي هشداري متنوع. ارتباط با شبکه و بکارگيري نرم افزارهاي کاربردي.

دي وي آر ها شامل تعداد محدودي ورودي و خروجي تصوير و صدا هستند و همين محدوديت تعداد ورودي ها آنها را دسته بندي کرده است. دي وي آر هاي با 4 ورودي تصوير را دي وي آر 4 کانال (dvr 4ch) مي نامند. به همين ترتيب تعداد کانال ها مي تواند 8 ، 16 و 32 باشد. دي وي آر هاي رايج در بازار از 32 فراتر نمي روند. اينها استاندارد هاي ورودي تصاوير هستند گرچه ممکن است برخي از شرکت ها خصوصا شرکت هاي چيني تعداد ورودي هاي متفاوتي براي محصولات خود در نظر بگيرند.

انواع dvr :
صرف نظر از انواع دي وي آر از نظر تعداد کانال که مي توانند 4 کانال ، 8 کانال ، 16 کانال ، 32 کانال و يا... باشند ، dvr هاي موجود در بازار در دو دسته کلي نيز تقسيم بندي مي شوند.
-دي وي آر هاي استندلون standalone
-کارت دي وي آر

کارت dvr:
کارت dvr يک کارت کامپيوتري است که در دو حالت داخلي (اينترنال) يا خارجي (اکسترنال) بر روي کامپيوتر نصب مي گردد. کارت دي وي آر در واقع رابط بين دوربين هاي مداربسته آنالوگ با سيستم کامپيوتر است. مابقي وظايف را کامپيوتر انجام مي دهد. اطلاعات نيز درون کامپيوتر ذخيره مي شود.

دوربين مداربسته,انواع دوربين مداربسته,کاربردهاي دوربين مداربسته


اين سيستم بيشتر براي مصارف کوچک و استفاده هاي کوتاه مدت توصيه مي شود. اشاره به اين نکته که يک کامپيوتر را بايد براي استفاده از اين کارت در نظر گرفت ضمن اينکه براي کارايي و امنيت بيشتر مي بايست از استفاده هاي ديگر با کامپيوتر پرهيز شود هزينه هاي بالاي برق که همزمان بخش هاي مختلف پي سي مورد استفاده قرار مي دهند همگي بازار را به استفاده از سيستم هاي مستقل دي وي آر سوق مي دهد.

دي وي آر استندلون standalone:
سيستم dvr مستقل از کامپيوتر را دي و آر استندالون مي نامند. اين دستگاه که معمولا در اندازه هاي متفاوتي در ابعاد دي وي دي پلير تا کيس کامپيوتر در بازار موجود است بر حسب نياز مي تواند کوچک يا بزرگ و با قابليت هاي متفاوت باشد. از آنجا که اين سيستم بطور خاص براي ذخيره و کنترل دوربين هاي مداربسته طراحي شده است استفاده از آن در مقابل نوع کارت کامپيوتر دي وي آر ترجيح داده شده و توصيه ميگردد.

همانگونه که اشاره گرديد تعداد کانال dvr ها از روي تعداد ورودي تصوير تعيين مي شود حال آنکه دي وي آر ها مي توانند داراي تعداد کانال متفاوت ورودي براي صدا باشند. در بازار اين دستگاه ها ممکن است هيچ ورودي صدا نداشته باشند و يا يک يا چند ورودي صدا در آنها تعبيه شده باشد.

دوربين مداربسته,انواع دوربين مداربسته,کاربردهاي دوربين مداربسته


معمولا دستگاه هاي دي وي آر ، پرتي براي لن lan شبکه دارند که به منظور ارتباط با شبکه داخلي يا اينترنت و بخصوص در مبحث انتفال تصوير روي اينترنت استفاده مي شود. دي وي آر هايي که ورودي صدا و پرت lan داشته باشند در بازار ايران اصطلاحا فول آپشن (full option) مي نامند.
گرچه قابليت هاي dvr ها متفاوت است و در بين فول آپشن ها نيز گزينه ها بسيار متنوع خواهند بود.

برخي از قابليت هاي متفاوت dvr ها:
-هشدار قطع يا خرابي دوربين
-قابليت حسگر حرکت motion detection
- قابليت ضبط تصاوير با فرمت هاي مختلف و کيفيت هاي متفاوت
-ارتباط lan يا dial up
-هشدار حرکت از طريق ايميل
-امکان ارتباط با ftp
-کنترل از طريق وب
- شمارنده ورود و خروج counter
-تنظيم نور در نور شديد يا تاريکي مطلق
-زبان هاي سيستم (فارسي و ...)